Katolícke noviny

Prečítajte si články a aktuality Katolíckych novín zo stránky www.katolickenoviny.sk

• Univerzitné pastoračné centrum sv. Jozefa Freinademetza v Mlynskej doline vBratislave slúži už štvrťstoročie univerzitným študentom. Jeho priestory sa však využívajú aj na iné aktivity.
  • V utorok 31. januára sa začala 40. apoštolská cesta. Pápeža Františka zavedie najprv do Kinšasy v Konžskej demokratickej republike a potom do Juby, hlavného mesta Južného Sudánu.
  • V meste Algeciras na juhu Španielska došlo 25. januára k násilnému útoku v dvoch kostoloch. Jedna osoba zomrela a štyri sú zranené vrátane 74-ročného saleziána. Páchateľom je Maročan, ktorého zatkla polícia. Madridský súd ho v pondelok 30. januára poslal do väzby. Zrejme išlo o teroristický útok.
  • V týchto dňoch si gréckokatolícki veriaci na Slovensku pripomínajú 15. výročie historických udalostí. Pápež Benedikt XVI. povýšil 30. januára 2008 Gréckokatolícku cirkev na Slovensku na metropolitnú cirkev sui iuris so sídlom v Prešove, Košický apoštolský exarchát na Košickú eparchiu a zriadil novú Bratislavskú eparchiu.
  • Počas posledného januárového víkendu sme si pripomenuli 15. výročie povýšenia Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku na metropolitný stupeň. Súčasťou zmien vroku 2008 bolo povýšenie Košického apoštolského exarchátu na eparchiu, za ktoré veriaci ďakovali slávením archijerejskej svätej liturgie 29. januára.
  • Košický arcibiskup metropolita Bernard Bober si slávnostnou svätou omšou 29. januára vKatedrále sv. Alžbety vKošiciach pripomenul 30. výročie biskupskej vysviacky. Jeho hlavným svätiteľom bol na rovnakom mieste 30. januára 1993 kardinál Jozef Tomko.
  • Ako byť synodálnou Cirkvou? Otejto téme diskutovali 26. a 27. januára vNimnici biskupi, kňazi ilaici, zasvätené osoby, predstavitelia jednotlivých diecéz, inštitúcií, spoločenstiev, hnutí. Podujatie bolosúčasťou synodálneho procesu Katolíckej cirkvi na Slovensku.